Autor książek Stephen King

Autor książek Stephen King


Autor zdjęcia: Jay Cross

Stephen King (http://www.taniaksiazka.pl/autor/stephen-king/) to autor, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. W zasadzie każdy jest obeznany tematyką jego książek. Jeżeli nie dzięki bezpośredniej lekturze, to dzięki ekranizacji książki lub opowieści. Historie stworzone przez Stephena Kinga to dzisiaj klasyka gatunku. Każdy zna i ceni także te, które bezpośrednio nie łączą się z jego klasycznym stylem. Chodzi tu przede wszystkim o „Zieloną Milę” oraz „Skazanych na Shawshank”, czyli opowiadania mistrza grozy, szeroko rozpoznawalne dzięki głośnym ekranizacjom.

Niecodzienna groza

Stephena Kinga charakteryzuje przede wszystkim lekkie pióro. Jak mało kto potrafi porwać czytelnika. Zainteresowanie książką jest wielowymiarowe, bowiem wielokrotnie King porywa częściami obyczajowymi książki. To bardzo dobrze świadczy o jego warsztacie pisarskim, jeżeli opis zwykłego dnia bohatera może być tak interesujące, że aż nie można oderwać się od lektury. Jednak na obyczajowości się prawie nigdy nie kończy. Do świata znanego typowym amerykańskim rodzinom zazwyczaj wkrada się zło. Bardzo często zło jest nie z tego świata. Oczami bohaterów czytelnik może przeżywać przygody, które nie mogłyby się wydarzyć w prawdziwym świecie. Najbardziej ciekawe w książkach Stephena Kinga jednak jest to, że nie jest to typowa groza, która poprzez przerażajace opisy ma wywołać uczucie przerażenia. Ona jest bardzo wyrafinowana. Czytelnik czuje takie połączenie z bohaterem, że wręcz przeżywa jego emocje i to jest to, co wyróżnia twórczość Stephena Kinga. Naprawdę, żeby tak dobrze opisać i wciągnąć do świata trzeba mieć spore umiejętności, a opisywany autor jest takich umiejętności podręcznikowym przykładem.

Różna tematyka

Jeżeli ktoś będzie zarzucał Stephenowi Kingowi, że jego książki opowiadają w kółko o tym samym, będzie można temu komuś bez strachu zarzucić kłamstwo. Książki Kinga tak samo wciągają, jednak opowiadają o różnych ludziach i różnych sytuacjach. Owszem, niektóre do siebie nawiązują, albo są kontynuacjami, ale w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że to ciągle ta sama historia. Wszystkie nawiązania są po prostu uśmiechem autora dla fanów. Przykładowo w książce „Dallas ’63” bohater dostaje się do miasteczka, w którym działy się wydarzenia z powieści „To”. Nie ma to jednak większego związku z fabułą. W książkach Stephena Kinga możemy spotkać się z tematyką podróży w czasie, morderstwa, nadprzyrodzonych zdolności, przybyszy z innego wymiaru czy niecodziennych zdarzeń przyrodniczych. Umiejętne łączenie tych wątków to coś, co wyróżnia autora spośród innych. Książki Stephena Kinga, chociaż zazwyczaj wielostronicowe, to jedne z przyjemniejszych i łatwiejszych książek, z jakimi można się spotkać.

Share This:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Książka, Recenzja i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>